Wing Tsun Polska Strona G│ˇwna Wing Tsun Polska
Forum Polskiego Stowarzyszenia Wing Tsun

FAQFAQ  SzukajSzukaj  U┐ytkownicyU┐ytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Nastŕpny temat
Trening chi sau
Autor WiadomoŠ
R@F@L 

Do│▒czy│: 13 Sty 2011
Sk▒d: Piekary Sl.
Wys│any: 2011-04-23, 22:09   

Wiec nie jest to takie proste i ┬│atwe :roll:

Sifu 
Administrator

Do│▒czy│: 19 Gru 2010
Wys│any: 2011-04-23, 22:52   

No niestety, albo i ca┬│e szcz├¬┬Âcie;), nie! Gdyby to by┬│o takie proste i ┬│atwe, ka┬┐dy by stosowa┬│ chi sau w walce, a przecie┬┐ tak nie jest, bo tylko tym, kt├│rym naprawd├¬ zale┬┐y, udaje si├¬ nauczy├Ž tych technik. Ale zawsze to powtarzam, je┬┐eli tylu osobom si├¬ jednak uda┬│o, to znaczy, ┬┐e mo┬┐na to zrobi├Ž! I wcale to nie zale┬┐y od zdolno┬Âci, tylko od ilo┬Âci godzin treningu i w┬│o┬┐onej w niego pracy.
Znamy bardzo wiele przyk┬│ad├│w, ┬┐e osoby pozornie ma┬│o zdolne osi┬▒gn├¬┬│y bardzo dobre wyniki; nauczy┬│y si├¬ technik chi sau tak, ┬┐e wielu utalentowanych im zazdro┬Âci, bo utalentowanym to ┬│atwo przychodzi zazwyczaj, wi├¬c im si├¬ nie chce pracowa├Ž, a dla tych mniej uzdolnionych jest to wyzwanie.

R@F@L 

Wys│any: 2011-04-24, 10:53   

Mysle sifu ze cos w tym jest .

Mati1007 
Beginner

Do│▒czy│: 04 Sty 2012
Sk▒d: Koszalin/ Pi┬│a
Wys│any: 2012-03-18, 21:21   

Witam serdecznie wszystkich adept├│w Naszego Wing Tsun, po d┬│u┬┐szej przerwie ale treningi, nauka i czasu nie ma. Mam pytanie SiFu odno┬Ânie wci┬▒gania ┬│okcia do ┬Ârodka podczas poon sau- woon sau i przej┬Â├Ž w wprowadzeniu do I sekcji. Spotka┬│a mnie nagroda, ┬┐e mog┬│em potrenowa├Ž w grupie zaawansowanej za pomoc przy pokazie i niestety albo stety Sihing Tomek bardzo mnie hmm zla┬│ jednym s┬│owem. Chodzi mi g┬│├│wnie czy jakie┬ rozci┬▒ganie mi├¬┬Âni barku, czy klatki piersiowej pomaga z jego wci┬▒gni├¬ciu, bo niestety nale┬┐├¬ do tych bardziej obudowanych, mimo ni┬┐szego wzrostu i czuje jak mi├¬┬Ânie mi przeszkadzaj┬▒ w tym. Chodz├¬ na treningi prywatne do SiFu regularnie ale po dzisiejszych zaj├¬ciach stwierdzi┬│em, ┬┐e wiem, ┬┐e nic nie wiem :D

Sifu 
Administrator

Wys│any: 2012-03-19, 10:31   

Mati1007 napisa│/a:
Mam pytanie SiFu odno┬Ânie wci┬▒gania ┬│okcia do ┬Ârodka podczas poon sau- woon sau i przej┬Â├Ž w wprowadzeniu do I sekcji. Spotka┬│a mnie nagroda, ┬┐e mog┬│em potrenowa├Ž w grupie zaawansowanej za pomoc przy pokazie i niestety albo stety Sihing Tomek bardzo mnie hmm zla┬│ jednym s┬│owem. Chodzi mi g┬│├│wnie czy jakie┬ rozci┬▒ganie mi├¬┬Âni barku, czy klatki piersiowej pomaga z jego wci┬▒gni├¬ciu, bo niestety nale┬┐├¬ do tych bardziej obudowanych, mimo ni┬┐szego wzrostu i czuje jak mi├¬┬Ânie mi przeszkadzaj┬▒ w tym. Chodz├¬ na treningi prywatne do SiFu regularnie ale po dzisiejszych zaj├¬ciach stwierdzi┬│em, ┬┐e wiem, ┬┐e nic nie wiem :D

Z ┬│okciem w poon, zw┬│aszcza z pozycji fok sau, maj┬▒ cz├¬sto problemy nawet zaawansowani uczniowie - wychodzi im on cz├¬sto na zewn┬▒trz, kiedy przesuwaj┬▒ fok sau z pozycji na zewn┬▒trz do ┬Ârodkowej u g├│ry. Lekarstwem na to jest du┬┐a ilo┬Â├Ž dok┬│adnych powt├│rze├▒. Poon nie mo┬┐na ├Žwiczy├Ž szybko, to nie jest ├Žwiczenie walki, tylko czucia, dok┬│adno┬Âci i techniki, wi├¬c sam staraj si├¬ zwraca├Ž na to uwag├¬ i pro┬ partnera, ┬┐eby nie ├Žwiczy┬│ tego szybko, je┬┐eli np. przy┬Âpiesza. My┬Âl├¬, ┬┐e "obudowanie" nie jest tutaj przeszkod┬▒, tylko raczej "obycie" z tematem i ewentualnie elastyczno┬Â├Ž mi├¬┬Âni, nawet je┬Âli s┬▒ one du┬┐e.

Mati1007 
Beginner

Wys│any: 2012-03-19, 13:40   

Teraz rozumiem, czyli jednym s┬│owem godziny treningu i setki tysi├¬cy razy poprawnie wykonanych ruch├│w przy r├¬kach mistrza, no tak nic si├¬ szybko nie dziej├¬, na ca┬│e szcz├¬┬Âcie zanim b├¬d├¬ zdawa├Ž cokolwiek z chi sau minie sporo czasu. To mnie sifu uspokoi┬│ troch├¬, bo my┬Âla┬│em, ┬┐e przez bardziej zabudowane mi├¬┬Âniami barki i klatk├¬ piersiow┬▒ nie jestem w stanie zadowalaj┬▒cym sihinga go wci┬▒ga├Ž. A czy jeszcze ma SiFu jakie┬ wskaz├│wki np patrz┬▒c na swoje pocz┬▒tki, kt├│re mog┬│yby pom├│c w ogolnym treningu chi sau

Sifu 
Administrator

Wys│any: 2012-03-19, 15:47   

Mati1007 napisa│/a:
A czy jeszcze ma SiFu jakie┬ wskaz├│wki np patrz┬▒c na swoje pocz┬▒tki, kt├│re mog┬│yby pom├│c w ogolnym treningu chi sau

Moja wskaz├│wka jest taka: nie za szybko za du┬┐o chcie├Ž i z ka┬┐dym treningiem stara├Ž si├¬ zrobi├Ž MA┬úY krok, ale we w┬│a┬Âciw┬▒ stron├¬, bo pewnych rzeczy nie da si├¬ przeskoczy├Ž;)
Nie wiem, ile ├Žwiczysz, ale ja zacz┬▒┬│em uczy├Ž si├¬ chi sau po prawie 3 latach. Przez pierwsze 1,5 roku na treningu u mojego Sihinga nawet rzadko ├Žwiczyli┬Âmy podstawowe cykle, bo nikt sobie z nimi nie radzi┬│. O chi sau nie by┬│o nawet mowy. Za to by┬│o du┬┐o podstawowych element├│w - proste, pojedyncze uderzenia, lin wan kuen, czasem jakie┬ aplikacje z pie jarn, bardzo rzadko seung kuen... Og├│lnie du┬┐o ├Žwiczyli┬Âmy prostych aplikacji i samoobrony. Cykli zacz┬▒┬│em si├¬ uczy├Ž tak naprawd├¬ dopiero na lekcjach prywatnych, kt├│re zacz┬▒┬│em bra├Ž po ponad 2 latach regularnego treningu w sekcji. Wtedy podczas prostych cykli siu nim tao (tan/da, gan/da, fok/da) Sihing atakowa┬│ mnie z cyklu pak/da prostymi, sierpowymi i kam na sau i okaza┬│o si├¬, ┬┐e wszystkie Jego ataki wychwyci┬│em, potem mi powiedzia┬│: to dlatego, ┬┐e przez te 2 lata ├Žwiczy┬│e┬ sumiennie podstawy! 1. sekcji chi sau zacz┬▒┬│em si├¬ uczy├Ž, kiedy mia┬│em 6 stopie├▒ uczniowski, po prawie 3 latach nauki.
Wiadomo, ┬┐e ka┬┐dy by chcia┬│ zna├Ž chi sau tak jak Sikung, ale NIE JEST TO MO┬»LIWE BEZ BARDZO DOBRYCH PODSTAW! A na to potrzeba czasu.
Widz├¬, ┬┐e dzi┬ du┬┐o os├│b zaczyna nauk├¬ chi sau bardzo szybko. Dobrze, ┬┐e dzi┬ jest taka mo┬┐liwo┬Â├Ž (bo kiedy┬ nie by┬│o), ale co za szybko...
Dlatego, je┬Âli kto┬ twierdzi, ┬┐e nauczy ca┬│ego systemu w 3 lata, albo i jeszcze kr├│cej, nale┬┐y si├¬ dobrze zastanowi├Ž, o co tak naprawd├¬ chodzi takiemu cz┬│owiekowi i zapyta├Ž, ile jemu samemu to zaj├¬┬│o, oczywi┬Âcie przy za┬│o┬┐eniu, ┬┐e sam uczy┬│ si├¬ z dobrego ┬╝r├│d┬│a.
"Ka┬┐dy adept kung-fu ma 3 nauczycieli: swojego sifu, siebie i CZAS" - Dai Sihing Szabo Ferenc

wt 

Do│▒czy│: 24 Gru 2010
Wys│any: 2012-03-19, 16:51   

nie chce sie wymadrzac ale to jak to w koncu jest, kolega cwiczy 4 miesiace i juz chodzi na lekcje prywatne??? no chyba w LTWT tak jest ze od 4 stopnia sie przyjelo ze sa takie lekcje, nie mowiac juz o nauce chi sau, u nas na treningu osoby po 4 miesiacach maja problemy z prostymi aplikacjami a co dopiero cyklami... coz pozostaje mi zyczyc szczescia :)

Mati1007 
Beginner

Wys│any: 2012-04-01, 00:13   

Oj widz├¬, ┬┐e wprowadzi┬│em troch├¬ niepotrzebny zam├¬t. Mo┬┐e ┬╝le to okre┬Âli┬│em, ┬┐e ucz├¬ si├¬ na lekcjach prywatnych chi-sau, bardziej jest to poon - woon z przej┬Âciami do sprawdzenia czy wszystkie bramki s┬▒ pozamykane przez SiFu, potem otwarcie pierwszej sekcji i samo lap-sau z r├│┬┐nymi przej┬Âciami. Mam mega zaparcie w tym wszystkim co robi├¬ mimo nie za du┬┐ego wzrostu (167cm) gra┬│em 9 lat w siatk├│wk├¬ kilka lat trenowa┬│em lekk┬▒ atletyk├¬ no i najwa┬┐niejsze co mi pomaga w WT trenowa┬│em balet wi├¬c r├│┬┐nica co do pocz┬▒tkuj┬▒cej techniki uwidoczni┬│a si├¬ na moim pierwszym egzaminie ale to w innym dziale. Mo┬┐e i SiFu i reszta braci kung-fu ma mnie za jakiego┬ maniaka ale ka┬┐d┬▒ now┬▒ aplikacj├¬ rozrysowuj├¬ sobie w zeszycie z nazwami i powtarzam je w domu i tak trenuj├¬ z moim koleg┬▒ dobrym prawie tyle samo i nie wiem czy jest w stanie powt├│rzy├Ž ca┬│ej formy SNT nawet z b┬│├¬dami a ja z uporem i z bardzo kalecznym j├¬zykiem da┬│em rade.

Ryu Li 

Do│▒czy│: 11 Sty 2011
Wys│any: 2012-04-01, 09:35   

Cytat:
Mo┬┐e i SiFu i reszta braci kung-fu ma mnie za jakiego┬ maniaka ale ka┬┐d┬▒ now┬▒ aplikacj├¬ rozrysowuj├¬ sobie w zeszycie z nazwami i powtarzam je w domu

Ka┬┐dy z nas jest maniakiem, nie ma si├¬ co przejmowa├Ž he he :P Zamiast jecha├Ž do rodziny czy gdzie┬ jak normalni ludzie, je┬╝dzi si├¬ w soboty do Sifu do Warszawy ┬┐eby si├¬ poobija├Ž i czego┬ nauczy├Ž :)
┬»eby ├Žwiczy├Ž WT, ale tak naprawd├¬ ├Žwiczy├Ž, a nie ucz├¬szcza├Ž tylko na treningi i nic z tego nie wynosi├Ž bo nic wi├¬cej si├¬ nie robi, to trzeba by├Ž po cz├¬┬Âci maniakiem. Jakby nie patrzy┬│ :mrgreen:

R@F@L 

Wys│any: 2013-11-14, 16:10   

sifu chcia┬│em zapyta├Ž o Chang dong lik -si┬│├¬ wibracyjna kt├│r┬▒ najlepiej wyrabia si├¬ ├Žwicz┬▒c chi sau i duz┬▒ ilosc uderzen.
A moje pytanie to czy przy wszystkich uderzeniach czy tylko w powietrze??

R@F@L 

Wys│any: 2013-12-23, 14:54   

??

Sifu 
Administrator

Wys│any: 2014-01-14, 10:54   

Chang dong lik jest jednym z temat├│w formy Biu Tze, form├¬ ├Žwiczy si├¬ w powietrzu, ale forma to tylko teoria, kluczem zawsze s┬▒ techniki chi sau, a si┬│a wibracyjna jest stosowana wsz├¬dzie - i przy uderzeniach w powietrze i w kontakcie z przeciwnikiem. Najlepiej to czu├Ž podczas uderze├▒ w ochraniacz - je┬Âli ona jest, uderzany czuje a┬┐ w ko┬Âciach mostka penetruj┬▒c┬▒ wibracj├¬ i odrzuca go do ty┬│u (nie pod wp┬│ywem pchni├¬cia, tylko ciosu).

Si┬│y Chang Dong Lik trzeba si├¬ nauczy├Ž w Biu Tze, poniewa┬┐ bez niej nie powinno si├¬ zaczyna├Ž kolejnego etapu - Muk Yan Chong (drewnianego manekina). Je┬Âli pominie si├¬ ten etap i od razu "wskoczy" w manekina, najpewniej zniszczy si├¬ swoje w┬│asne techniki, gdy┬┐ manekin jest twardy i sztywny i takie te┬┐ stanie si├¬ cia┬│o kogo┬Â, kto nie wyrobi┬│ sobie si┬│y wibracyjnej. Z kolei je┬Âli wy├Žwiczysz Chang Dong Lik i potem zaczniesz uczy├Ž si├¬ technik manekina, manekin b├¬dzie te┬┐ reagowa┬│ w specyficzny spos├│b a r├¬ce opr├│cz tego ┬┐e nabior┬▒ ogromnej si┬│y, pozostan┬▒ wci┬▒┬┐ elastyczne.

WyÂwietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach
Nie mo┐esz za│▒czaŠ plikˇw na tym forum
Nie mo┐esz Âci▒gaŠ za│▒cznikˇw na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: